Často kladené dotazy
Proč být v odborech?
Odbory jsou účinnou autoritou k prosazování sociálních a pracovních jistot zaměstnanců. Vedou pravidelná jednání s cílem soustavně zlepšovat postavení pracujících a podílejí se rozhodným způsobem na tvorbě sociálního klimatu ve společnosti.
Odbory obhajují sociální a pracovní jistoty zaměstnanců, a to i jednotlivců v konkrétních případech.
- vyjednávají výhodnější pracovní podmínky pro zaměstnance v kolektivní smlouvě,
- řeší konkrétní pracovní, mzdové i sociální problémy jednotlivců,
- prosazují tvorbu nových zákonů a jejich důležité změny,
- zajišťují spravedlivé sociální prostředí včetně kroků k souladu českého práva s právem Evropské unie.
Právní zastupování
Naše odborové organizace poskytuje našim členům právní poradenství a to i formou externího právního poradce a to zcela ZDARMA!
V rámci toho se můžete nejen poradit, ale jako člen OS KOVO můžete být i právně zastupováni v případě pracovně-právních sporů.
Tato možnost posiluje Vaše postavení vůči zaměstnavateli v případě soudních i mimosoudních jednání.
Výtky, absence, propustky
Zaměstnanec má možnost dle zákona být zastupován odborovou organizací při jednáních se zaměstnavatelem.
Toho využíváme i pokud se na nás zaměstnanec obrátí s tím, že mu byla zaměstnavatelem udělena například výtka, případně má zaměstnanec problém s uznámín propustky k lékaři či čerpáním dovolené anebo z důvodu jiných osobních překážek na straně zaměstnance.
Každá nám takto nahlášená událost je námi důkladně a diskrétně řešena a zaměstnanec od nás obdrží informaci o vyřešení, případně další doporučení postupu.
Zaměstnanec se tak vyhne nepříjemným jednáním a je chráněn proti možné diskriminaci anebo šikaně!
Evropská rada zaměstnanců (ERZ)
ZO OS KOVO Odbory Bosch vs ZO OS KOVO II
Naše odborová organizace (též zvaná KOVO I) byla založena v roce 2001.
Jelikož se po dobu fungování nepodařilo jednomu z tehdejších místopředsedů naplnit své ambice být předsedou této organizace na základě výsledků řádných voleb, rozhodl se zalořit si další odborovou organizaci, v níž by se stal uvolněným předsedou.
Na základě toho byla v roce 2005 založena II. ZO OS KOVO při Bosch Diesel s.r.o v Jihlavě.
Až do roku 2019 vystupovali obě dvě organizace jednotně. Pro ztrátu důvěry v předsedu i celý výbor této organizace z důvodu hrubých chyb a nedbalosti v hospodaření této organizace byla úzká spolupráce s KOVO II ukončena.
A právě proto jsme hrdí na to, že naše organizace má pevné základy a fungování založené na procesech OS KOVO tak, aby nemohlo dojít k podobné situaci.
Naše odborová organizace se hlásí a dodržuje „Compliance“ a „Code of conduct“ společnosti Robert BOSCH !
BOZP
Zaměstnanci mají právo účastnit se řešení otázek BOZP (bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) prostřednictvím odborové organizace.
Účastníme se pravidelných jednání týkajícících se BOZP se zaměstnavatelem, máme možnost kontroly nad stavem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a projednáváme úrazy vzniklé na pracovišti i mimo pracoviště v rámci objektů zaměstnavatele.
Tvoříme Vaši jistotu bezpečného zaměstnání!
Stravování
Účastníme se výběrových řízení zaměstnavatele pro poskytovatele závodního stravování.
Řešíme podněty stravovací komise, ale i jednotlivých zaměstnanců, kteří je uvedou do „knihy přání a stížností“, která je k dispozici v každé jídelně.
Snažíme se aby byli našim zaměstnancům poskytovány nadstandardní služby v oblasti stravování.
Jak často se scházíme
Konference
Konference je nejvyšším orgánem odborové organizace. Scházíme se jedenkrát ročně, se zastoupením zaměstnanců delegáty z jednotlivých úseků. Konference volí výbor základní organizace (VZO), schvaluje zásady hospodaření a rozpočet, hlasováním udává priority a směr odborové organizaci a informuje zastupované členy o výsledku konference.
Vyjednávací výbor
Před zahájením kolektivního vyjednávání a v jeho průběhu se nominují z VZO členové vyjednávacího týmu. Tito připravují podklady a účastní se kolektivního vyjednávání se zaměstnavatelem. Vyjednávací tým se schází dle potřeby, minimálně však 1x mezi každým jednáním se zaměstnavatelem a pravidelně informuje celý VZO o průběhu jednání.
Výbor základní organizace (VZO)
Výbor základní organizace se schází pravidelně 1x měsíčně (každou 1.středu v měsíci) za přítomnosti předsedy, místopředsedy, členů výboru a zástupců DaRK. Zde jsou diskutovány aktuální témata v rámci firmy a řeší se podněty, stížnosti a žádosti zaměstnanců popřípadě zaměstnavatele. Členové VZO jsou volení přímo konferencí ZO.
Dozorčí a revizní komise (DaRK)
Dozořčí a revizní komise kontroluje hospodaření základní organizace (ZO) a nakládání s finančními prostředky ZO podle zásad hospodaření, schválených konferencí. Členové DaRK jsou nezávislí na rozhodování VZO a jejich úkolem je dozor nad fungováním ZO a dodržováním stanov. DaRK má možnost svolat Konferenci v případě, že je to nutné i mimo řádný termín plánované konference a tím přímo zasahovat do fungování ZO. Členové DaRK jsou voleni přímo konferencí ZO.