Na bohaté jaro se chystá Mladoboleslavsko. Živnostníci, obchodníci a provozovatelé služeb doufají, že u nich zaměstnanci mladoboleslavské automobilky utratí alespoň část ze své vysoké výplaty. Odboráři ve Škodě Auto totiž oznámili výsledek vyjednávání o mzdách, který svou výší překvapil snad i samotné zaměstnance.
„Mezi lidmi na hale bylo dlouho napětí, jestli nám vůbec něco přidají. Loni jsme byli více doma než v práci a ještě nám to firma platila. Výsledek vyjednávání odborů každého naprosto příjemně překvapil,“ řekl MF DNES zaměstnanec, který podle svých slov montuje vozy Octavia a Enyaq ve výrobní hale M13.
Mladoboleslavská automobilka se loni potýkala s velkými překážkami. Musela zrušit stovky pracovních směn kvůli nedostatku dílů od svých dodavatelů, a přitom platila zaměstnance, kteří zůstávali doma.
„Škoda Auto loni prodala 731 tisíc vozů, čímž se prodej meziročně snížil o 16,7 procenta. Pokles prodejů se Škodovka snažila vykompenzovat vyššími cenovkami vozů, tržby společnosti tak vzrostly o 18,5 procenta na 21 miliard eur, což je zhruba 500 miliard korun. Nicméně kvůli nákladovým položkám provozní zisk nakonec poklesl o 42 procent,“ vysvětluje pro MF DNES analytička společnosti Finlord Eva Mahdalová.
Očekávalo se proto spíše jen symbolické přidání, finální výsledek ovšem překonal očekávání. Například běžný dělník, který má nejčastější tarifní třídu „I“, si oproti stávajícímu tarifu od dubna přilepší dokonce o více než 25 procent. „Základní tarifní třídy jsme navýšili o 10,1 procenta, spolu s tím se zvyšuje hodnota osobního ohodnocení a zaručeného bonusu, navýší se též příplatky a další složky mzdy,“ říká předseda Podnikové rady Odborů KOVO Jaroslav Povšík.
K tomu se přidává variabilní bonus, který zaměstnanci dostávají za výkon firmy v loňském roce a počítá se mimo jiné právě podle zisku. Spolu se ziskem se vypočítaný bonus za loňský rok propadl o zhruba 17 tisíc na 32 184 korun. Odbory KOVO jej ale ve vyjednávání navýšily a vyjednaly navíc hned několik jednorázových plateb. Díky tomu zaměstnanci ve výplatě za duben dostanou ke své navýšené mzdě ještě částku 65 tisíc korun hrubého, což je více než loni. Společně se mzdou tak tato výplata za duben u většiny zaměstnanců včetně dělníků přeskočí magickou hranici 100 tisíc korun hrubého.
To pomůže nejen zaměstnancům Škodovky. „Rozhodně se vyšší mzdy odrazí v regionu, neboť lidé začnou více utrácet, což se pak projeví na maloobchodních prodejích,“ odhaduje analytička Mahdalová.
Sami podnikatelé podle Okresní hospodářské komory v Mladé Boleslavi (OHK) vnímají růst mezd ve Škodovce pozitivně, je však otázkou, jak velká nakonec útrata bude. „Za běžné ekonomické situace by se dal předpokládat vyšší růst tržeb, ale vzhledem k současné ekonomické situaci a vysoké míře inflace je možné, že někteří zaměstnanci Škody Auto raději zvolí úspory před požitky,“ říká ředitel OHK Ondřej Havlík.
Přidávat musí i ostatní
Pokud někoho růst mezd v automobilce až tolik netěší, tak některé zaměstnavatele v regionu. „Růst mezd v této nelehké době dělá vrásky na čele středním a malým firmám, ty si totiž nemohou dovolit zvýšit mzdy jako korporace typu Škodovka. Musí tedy složitě hledat cesty, jak motivovat případné uchazeče o práci,“ vysvětluje Eva Mahdalová.
Podle Ondřeje Havlíka ovšem i ostatní zaměstnavatelé s růstem platů počítají. „Z hlediska trhu práce je zvyšování mezd nevyhnutelné pro firmy, které si potřebují udržet nebo shání kvalifikované pracovníky,“ říká Havlík. „Po covidu, růstu cen energií a problémech s dodavatelskými řetězci je udržení si kvalifikované pracovní síly pro podnikatele klíčové k zajištění fungování a konkurenceschopnosti,“ dodává.
Přizpůsobovat se ale musí v regionu i stát. Třeba Policii ČR vysoké mzdy v automobilce dlouho bránily v tom, aby sehnala dostatek policistů. „Je to problém, protože Škodovce zkrátka konkurovat nemůžeme, přestože se letos i policistům zvedly platy. Navíc v Mladé Boleslavi byl právě kvůli vysokým mzdám v regionu zaveden takzvaný stabilizační příplatek,“ říká ředitel mladoboleslavské policie Marek Jirouš.
Podle něho by pomohlo, kdyby se tento příplatek zvýšil na úroveň jako v Praze, kde také pomáhá dorovnávat vysoké mzdy. Kromě toho policii pomohla stabilizovat počet policistů nabídka městských bytů s výhodným nájmem.
Autor: Pavel Svačina