Týden 36/2024 – Čtvrtletní schůzka s vedením společnosti

autor: | Zář 5, 2024 | Aktuality | 0 komentářů

Zpráva z jednání vedení závodu se zástupci odborových organizací KOVO a Unios ze dne 4.9.2024

• Informace o situaci v závodě

Pan Carle podrobně informoval o aktuálním dramatickém poklesu zakázek u většiny produktů. Dosud bylo snížení zakázek řešeno odstávkami s náhradou mzdy 75 %, což bylo založeno na optimistickém očekávání zastavení poklesu. Toto se však nepotvrdilo, a proto zaměstnavatel plánuje dočasně snížit počet agenturních pracovníků o přibližně 80 osob. Odbory KOVO a Unios se intenzivně zasazují o minimalizaci dopadů na zaměstnance.

• Hospodářské výsledky (CPRP)

Současné problémy se zatím do CPRP nepromítají, ale vedení očekává zhoršení výsledků ve druhém pololetí. Pro zaměstnance JhP platí jistota prémie ve výši 80 % průměrné mzdy, což je pozitivní zpráva v této nejisté době. Odbory se snaží zajistit, aby zaměstnanci nebyli finančně znevýhodněni.

• Návštěva G1 v JhP

Nejvyšší představitel Bosche, známý jako G1, se přijel osobně přesvědčit o připravenosti závodu. Zpětná vazba byla velmi pozitivní a centrála s Jihlavou do budoucna počítá, což je pro nás velkým povzbuzením. Odbory zdůrazňují význam této návštěvy pro budoucí stabilitu závodu.

• Nové zakázky

Vedení JhP intenzivně pracuje na získání nových zakázek s cílem efektivně zaplnit volné plochy a novou halu, která se právě staví. JhP by se mělo stát největším závodem na výrobu elektropohonů v Evropě, což je ambiciózní a vzrušující cíl. Odbory podporují tyto snahy a sledují jejich vývoj.

• Pergoly na závodě Alfatex a Humpolecká

Na základě požadavku odborů KOVO byla nainstalována účinná pergola do venkovní části jídelny. Požádali jsme o včasné otevření pergol před výdejem jídel, protože současný stav, kdy se pergola otevírá až na základě požadavku strávníků, je nevyhovující a nepohodlný. Odbory se zasazují o zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance. Nyní bychom rádi nechali zlepšit venkovní podmínky na Pávově u haly 350.

• Volný vstup do Vodního ráje

Vedoucí HRL nás informoval o plánované rekonstrukci Vodního ráje, což je důvodem omezení volného vstupu pouze do konce letošního roku. Pokusíme se toto kompenzovat například prodloužením doby fungování bazénu ve zbylých dvou zařízeních, jelikož alternativa ve formě bazénu E. Rošického v Jihlavě se nejeví z pohledu návštěvnosti našimi zaměstnanci jako zajímavá.

• Slevy od T-Mobile

Požádali jsme zaměstnavatele, aby oslovil T-Mobile s možností větších slev pro zaměstnance. Pan Carle nás v tomto podpořil a T-Mobile bude osloven. Uvidíme, nakolik se zainteresováním firmy do této záležitosti náš záměr podaří. Je třeba připomenout, že telekomunikační služby v ČR jsou na vysoké úrovni, ale zároveň jsou zde jedny z nejvyšších cen mobilních operátorů v Evropě.

• Personální politika HRL

Vyjádřili jsme nespokojenost s odmítnutím konkrétního zaměstnance kvůli krátkodobému poklesu zakázek. Pan Carle toto rozhodnutí podpořil, což nás znepokojuje, protože kvalifikovaní zaměstnanci mohou snadno najít práci jinde. Odbory se snaží zajistit, aby kvalifikovaní pracovníci nebyli zbytečně odmítáni.

• Dopis generálnímu řediteli Aramarku

Požadujeme okamžitou nápravu pochybení. Přesvědčili jsme vedení JhP o nutnosti stavby nové centrální kuchyně, která by zajistila větší a pestřejší výběr poskytovatele stravování. Odbory se snaží zajistit, aby zaměstnanci měli přístup k kvalitnímu stravování.

• Zázemí pro hasiče

Požádali jsme o vybudování adekvátního zázemí pro hasiče, které by podpořilo jejich odborný a fyzický rozvoj. Pan Carle prověří možnosti JhP a k tomuto bodu se vrátíme. Odbory se snaží zajistit, aby hasiči měli vhodné podmínky pro svou práci.

• Požadavek Prolibertate na KPD

Zaměstnavatel informoval o požadavku vrátit podobu KPD před rok 2019. Vzhledem k tomu, že se dohoda o KPD postupně vyvíjela v letech vždy na základě požadavku odborů na zlepšení KPD ve prospěch zaměstnanců, nebudeme akceptovat v tomto jakoukoli změnu k horšímu, jako tomu bylo. Pro vaši informaci, v té době bylo možné ještě napracovávat KPD každý druhý víkend. Souhlas s návratem KPD by výrazně zhoršil konta pro řadové zaměstnance. Současný stav, kdy se nám podařilo i pro rok 2024 dohodnout prodloužení omezení KPD a zaměstnanci v případě poklesu zakázek jsou na 75 % je pro zaměstnance dle nás výrazně výhodnější než například nařizování dovolené z provozních důvodů, tvorbu nových směnových modelů a krácení pracovních úvazků.